Увага : підліток!
Дитина входить в період статевого дозрівання: поступово дівчинка стає дівчиною, хлопчик - юнаком. Зміни видно від сезону до сезону і навіть відбуваються на наших очах. Усього через кілька місяців ми бачимо фізичні зміни, яке відбуваються. Дитина стає більш закритою і мовчазною. Уникає компанії своїх батьків, вважаючи за краще бути наодинці у своїй кімнаті і слухати музику. Батьки в такому випадку відразу кидаються на допомогу своїй дитині, вважаючи, що "з ним щось не так". Але як би ви не намагалися допомогти - вони зляться і грубо вигукують: "Так зі мною все в порядку! Відчепись!" Чому? Та тому, що з ними дійсно все в порядку. Ми - батьки повинні прийняти той факт, що наші діти вже не діти і мають право на особисте життя. Так, звучить страшно для багатьох, особливо схильних до гіперопіки, мам. Але цей період є в житті кожної дитини. Принаймні, повинен бути. Підліток в якийсь момент просто хоче залишитися наодинці й жити незалежно від батьків.
Підліток хоче бути індивідуальністю та відрізнятися від натовпу. Він робить незвичайні речі, шукає свій власний стиль в одязі, говорить на "іншій" мові і в його голові виникає безліч унікальних ідей. У той же час їх буквально розривають зсередини думки і запитання, відповіді на які він шукає серед друзів і рідко звертається до вас. Чому? Та знову ж таки тому, що він хоче дорослішати. Самостійне життя передбачає прийняття рішень без батьків, тобто самостійно. Як би нам це не здавалося образливим і жорстоким.
Які основні труднощі, з якими доводиться зіткнутися батькам підлітків?
1. Бажання бути незалежними.
Це один з основних моментів у житті підлітків. Вони менш схильні давати пояснення, де вони і що вони роблять, тому що дуже часто це викликає протест у нас - батьків. Комендантська година злить і ображає чадо. Він сприймає це, як обмеження в правах. І в чомусь він правий. Майже кожен батько, не знайшовши свою дитину вдома в певний час, впадає в паніку. Потрібно багато уваги і часу, щоб підійти до ситуації в цілому, щоб не дати дитині відчути себе обмеженою. Пам'ятайте - чим більше ви будете забороняти, тим більше вони будуть приховувати від вас. Адже ми всі знаємо, який солодкий "заборонений плід".
2. Статеве дозрівання.
Цей абсолютно нормальний процес часто призводить до стресу для батьків. У цьому відношенні підлітки дуже різні. Хтось дозріває раніше, хтось трохи пізніше. Але є основні статеві особливості.
Як правило, статеве дозрівання у хлопчиків проходить більш бурхливо. Їх постійно (з 14-15 років) мучить думка про секс, і вони готові зробити все, щоб втратити свою невинність. Це внутрішній процес на рівні гормонів, з яким хлопчик не завжди може впоратися сам. Та й чи потрібно боротися? Адже це природа розпорядилася так, щоб потяг виникав в певний період. Значить, так тому і бути. Порно фільми і мастурбація стають невід'ємною частиною життя юнаків. Багато матерів, однак, реагують на це істерично і вимагають від чоловіка (якщо він є) "пояснити хлопчикові, що це погано". В таких випадках не зайве згадати про психологічну допомогу батькам підлітків. Адже такі дії можуть привести до формування серйозних комплексів і зробити підлітка ще більш закритим і слабким. Подумайте добре, перш, ніж прирікати на це свою дитини. Зрозумійте, що всі чоловіки в цілому однакові, і це нормально для них думати про секс і бажати його.
Для дівчаток ситуація більш тонша. Кожна з нас пам'ятає, як важко було зробити цей крок - зважитися на близькість з чоловіком. Дівчата не мають такої сильної фізичної необхідності займатися сексом в цьому віці, але емоційно вони переживають ситуацію більш глибоко. Як правило, вони закохуються в хлопчика, який хоче певних відносин. У цьому віці все частіше за все відбувається саме так. Хлопчик вимагає, а дівчинка погоджується з боязні його втратити. У цей момент близькість дівчинки-підлітка з матір'ю дуже важлива. Адже наслідки близькості у дівчинки можуть бути набагато серйозніші, ніж у хлопчика-підлітка. Ви, розумієте, про що йде мова. Саме мати повинна пояснити доньці всю важливість цього періоду, важливість прийняття подібних рішень. Це не означає, що ви повинні бути проінформовані до найдрібніших подробиць щодо всього, що відбувається в житті дочки. І зайва опіка тут теж ні до чого. Але ви повинні знати, що у разі проблеми ви будете першою, до кого прийде дівчинка, щоб спитати поради. Скандали, заборони в цьому випадку не допомагають. Важливо бути другом для своєї дочки і бути в змозі захистити її від помилки, яка може дуже дорого їй обійтися.
3. Грубість
Батьки звикають до ласкавого дитячого "мамуля" і "татко" і потім їм дуже важко з цим розлучитися. Ми вимагаємо такого ж схиляння і покірливого підпорядкування, не бажаючи зрозуміти, що це принижує дорослу особистість в підлітку. Дитина протестує, але робить це не завжди коректно. Просто вона хоче, щоб її почули і для цього намагається виражатися якомога голосніше. Причому, чим менш чуйні ми по відношенню до них, тим більше люто вони захищають своє вражене "Я".
Будь-які експерименти підлітків - це виклик до самих себе, а вже потім до оточуючих. Вони не роблять це нам на зло, просто вони хочуть вивчити, на що вони можуть бути здатні. Дайте їм можливість помилитися! Нехай спробують проколоти вухо або зробити тату - через деякий час вони самі зрозуміють, наскільки це було їм потрібно або не потрібно. Зрештою, зараз можна виправити практично будь-яку підліткову "дурість". Татуювання легко і безслідно зводяться лазером, шрами видаляються пластичними хірургами, зачіски упорядковуються стилістами в хороших салонах. А кому це потрібно?
Кожен підліток має пройти через цей важкий період. Щасливі ті батьки, чиї діти навчилися самі вирішувати свої проблеми. Це буде їм гарною підмогою в майбутньому. Важливо, щоб не утворилася прірва між вами та дитиною через постійні скандали в цей період. Будьте терплячі і поблажливі. Через деякий час ваша доросла дитина буде вам вдячна.